شرکت بیان با ارائه سرویس وبلاگ‌نویسی blog.ir» و ارائه خدمات با کیفیت و رایگان خود توانست نظر بسیاری از وبلاگ‌نویسان صاحب سبک و اهل قلم را به خود جلب کند. بعد از مشکلات پیش آمده برای سرویس بلاگفا» تعداد بسیار زیادی از وبلاگ‌نویسان به دلیل عدم وجود یک سرویس قابل اعتماد گزینه‌ای جز بلاگ» بیان را به عنوان یک سرویس قابل اعتماد نمی‌دیدند و با وجود این که در این سرویس با عدم وجود امکاناتی همچون غیر فعال بودن جاواسکریپت» مواجه بودند، به دلیل کیفیت خدماتی و پشتیبانی شرکت بیان با عشق و علاقه‌ای دوباره شروع به فعالیت و وبلاگ‌نویسی بر روی این سرویس کردند.

این روزها ما با مشکلات طبیعی و غیرطبیعی بسیاری در کشورمان مواجه هستیم و این مشکلات به بدنه اقتصاد و زندگی تک‌تک ما ایرانی‌ها ضربات سختی وارد کرده است و شرکت‌های دانش‌بنیانی همچون بیان نیز از این اتفاقات متاثر می‌باشند. اما موضوعی که در مورد شرکت بیان وجود دارد این است که با توجه به اخبار و اطلاعیه های بلاگ بیان»‌، این شرکت از آذر ماه سال ۹۶ دیگر توسعه و اخباری از خود منتشر نکرد.

امروزه با گسترش شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها و سیستم‌های تولید محتوای متمرکز همچون ویرگول، به نظر می‌رسد که سرویس‌های ارائه دهنده‌ی خدمات وبلاگ‌نویسی، به خصوص تحت فشارهای اقتصادی و مشکلات ذکر شده تنها در حال برپا ماندن یا زنده ماندن هستند ولی در این بین وبلاگ‌نویس‌ها و کاربران این سرویس‌ها نیز در حال تحمل و تلاش برای ادامه هستند. بنده با وجود مشکلات به وجود آمده در سرویس بلاگ همچون:

• مشکلات قسمت ssl بلاگ از جمله عدم هدایت صفحات به پروتکل https
  • غیر فعال‌سازی قسمت‌های مختلف آماری همچون آخرین بازدیدکنندگان» و آخرین نمایش‌ها»
  • عدم توسعه بخش مدیریت بلاگ برای صفحات کوچک موبایل
  • عدم توسعه قالب وبلاگ براساس نیاز امروزی
  • کندی و قطعی سرورها مخصوصا در طی روزهای اخیر

مقاومت کردم و بیان را به عنوان سیستم وبلاگ‌نویسی مورد اعتماد برای ادامه‌ی فعالیت بلاگی خود انتخاب کردم. اما با وجود گذشتن از این مسائل و نادیده گرفتن این موضوعات، مشکل خاصی که دیشب متوجه آن شدم برایم قابل هضم نیست. برای هر وبلاگ‌نویسی که زمان و تلاش قابل ملاحظه‌ای برای توسعه و نگارش محتوای وبلاگ خود می‌‌پردازد،‌ توجه خوانندگان و بازدیدها مهم بوده و برای بسیاری از وبلاگ‌هایی که محتوای فاخر و جامعی دارند، تعداد بالایی از خوانندگان خود را از طریق جستجوی گوگل جذب می‌کنند.

به همین دلیل بنده از طریق سرویس گوگل وبمستر» برای اضافه کردن پست آخر خودم به موتور جستجوی گوگل اقدام کردم اما در کمال ناباوری متوجه این موضوع شدم که خزنده گوگل نمی‌تواند وارد بلاگم شود. این موضوع را با پشتیبانی بلاگ در میان گذاشتم ولی پاسخی دریافت نکردم.

با پیگیری این موضوع و مراجعه به ابزارهای مانند مرورگر تور» برای تغییر هویت دیجیتال خود، متوجه شدم که بلاگم از طریق آدرس آی‌پی» کشور‌های مختلف جهان قابلیت دسترسی ندارد و تنها پاسخی که از سرورهای بیان به خارج وجود دارد نام بلاگ است و فایل‌های html و. ارسال نمی‌شود اما بعضا در سیستم آمارگیر بلاگم متوجه ورود دوستانی که با VPN»هایی با آدرس هلند و آلمان و در بازه‌های خاصی از روز از آمریکا شدم. با این حال اگر این وضع ادامه پیدا کند به واقع تولید محتوا به صورت جدی کم‌کم افت خواهد کرد. امیدوارم که این وضع به حالت چند روز پیش خود دوباره باز گردد.

درخواست از بیان

در مورد مشکلات این روزهای بیان در گوگل جستجویی داشتم و در نهایت به مطلبی با عنوان پویش درخواست از بیان» برای توسعه خدمات بلاگ» بر خوردم. این پست آقای صفایی‌نژاد مربوط به ۱۷ خرداد امسال یعنی ۹۸ می‌باشد که در این پست چالشی به درخواست‌های وبلاگ‌نویسان برای توسعه‌ی امکانات سرویس بلاگ شرکت بیان پرداخته و بسیاری از وبلاگ‌نویس‌ها به این چالش پیوسته و آن را ادامه دادند. اما با توجه به این تعداد شرکت‌ کننده و نظرات و پیگیری‌هایی که شده است ما پاسخی از شرکت بیان برای اطلاع‌رسانی از وضعیت و توسعه‌ و آینده‌ی این موضوعات مطرح شده، ندیدیم.

با یک نگاه کلی و جزئی‌نگرانه متوجه ‌خواهید شد که چنین روشی برای آینده‌ی وبلاگ‌نویسی و تولید محتوای ارزشمند و فاخر،‌ تاریک و نامشخص است. اگر وبلاگی دارید و به شغل نویسندگی به صورت حرفه‌ای می‌پردازید یا می‌خواهید کسب و کاری در بستر اینترنت راه‌اندازی کنید، استفاده از سرویس بلاگ شرکت بیان برای شروع و ادامه‌ی کار، انتخاب درستی به نظر نمی‌رسد. با این حال سرویس حال حاضر بیان برای وبلاگ‌هایی که به صورت غیر جدی فعالیت می‌کنند انتخاب بسیار خوب و مناسبی به نظرم می‌رسد. چرا که جامعه‌ی وبلاگ‌نویس‌های حال حاضر بیان، متشکل از افرادی با علاقه، استاندارد و همینطور دوست داشتی است که برای شروع و لذت از وبلاگ‌نویسی به صورت غیر حرفه‌ای و به اصطلاح دلی» بسیار مناسب است.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها